Obchody Dnia Ojca sięga 1910 roku. Wtedy obchodzono to święto po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych. Świętowano dokładnie 19 czerwca, ale z czasem ustalono datę Dnia Ojca na trzecią niedzielę czerwca.
W wielu krajach święto Taty jest również obchodzone w tym terminie. Należą do nich między innymi Kanada, Wielka Brytania, Holandia czy Japonia. Również w czerwcu specjalny szacunek oddają swoim Ojcom Litwini, Austriacy, Duńczycy i Polacy. Na Litwie jest to również niedziela, ale pierwsza tego miesiąca. W Austrii z kolei druga. Za to w Danii Dzień Ojca obchodzony jest 5 czerwca, wtedy też świętowany jest Dzień Konstytucji. Polacy Święto Taty uznają oficjalnie od 1965 roku, a jego termin to 23 czerwca. Co ciekawe w tym samym dniu obchodzone jest też w Nikaragui.
Natomiast okazuje się, że również inne miesiące są bardzo odpowiednie, aby wyszukiwać pomysły na spędzenie Dnia Taty. Włosi i Hiszpanie wybrali dzień 19 marca, jest to także dzień Świętego Józefa. W lipcu świętuje się Dzień Ojca w Argentynie – w trzecią niedzielę lipca, a także w krajach arabskich. Tam przypada on na pierwszy dzień lata, czyli na 21 lipca. W sierpniu życzenia swoim Tatom składają Brazylijczycy, a we wrześniu mieszkańcy Australii i Nowej Zelandii. W Nepalu wybrano październik, a w Norwegii i Estonii listopad – jego drugą niedzielę. Natomiast w grudniu świętują Ojcowie w Tajlandii, obchodząc jednocześnie urodziny króla. Ciekawostką jest z kolei, że w Niemczech Dzień Ojca przekształcił się w Dzień Mężczyzn. Obchodzony jest w 40 dni po Wielkanocy.
Chociaż w różnych krajach obowiązują odmienne daty świętowania Dnia Ojca i w niektórych z nich jest to czas wolny od pracy a w innych nie, wszędzie intencje są takie same. Okazać Ojcom miłość, szacunek i wdzięczność za trudy wychowywania. To święto jest może mniej popularne niż Dzień Matki, ale przecież można to zmienić pamiętając co roku o życzeniach i prezencie dla Taty.